Ayra Güvenlik Kibris (K.K.T.C) - Telemetri, Klima Kontrol Sistemleri

Telemetri Çözümleri
Kısaca uzaktan ölçüm yapabilmek demektir.

Bir noktadan toplanan (ısı, sıcaklık, Sayaç değerleri, basınç) verilerin anlık olarak verileri merkezi bir noktaya iletilmesi, kayıt altına.

Örnek Uygulamalar;
Belediyeler veya dağıtım şirketlerinin, dağıtımını yaptıkları elektrik, su, doğalgaz veya sayaçlarla ölçümleme yapılan herhangi bir şey için uzaktan sayaç değerlerinin alınması, raporlanması ve sayaçlara komut gönderimi çözümleri için kullanılmaktadır. Bu tür uygulamalarda zamandan, iş gücünden tasarruf edilir ve kontrol mekanizmasındaki aksaklıklar ortadan kalkar.
Örneğin; elektrik sayaçlarının aylık kullanım değerlerinin uzaktan ölçümleme sistemi ile okunup, verilerin toplanıp faturalandırılması sadece tek bir tuş vasıtası ile tek bir çalışan tarafından gerçekleştirilebilir. Bu da iş gücü maliyetini ve sayaçların başına giderek okunması gereken sayaç değerlerine ulaşım güçlüğünü ortadan kaldırıp yerine hatasız ölçümleme kolaylığı getirmektedir.

Raporlamalar; Telemetri verilerini bulunduğunuz konum neresi olursa olsun herhangi bir anda ulaşabilmeniz için data merkezlerinde (Data center) barındırılır ve saklanır. Geçmişe ait raporlara, tüm verilere ve oluşmuş alarm durumları hangi yetkiliye ne zaman iletildiği detaylarıyla saklanır. Bu verilere dünyanın her yerinden özel olarak geliştirilmiş web tabanlı uygulamalar sayesinde istenildiği zaman erişilebilir.

Telemetri Uygulama Alanları
Önceden tanımlanan eşik değerlerin uzaktan izlenmesi, saklanması, analizi, arıza tespiti ve müdahale etme imkânı.
Isı, basınç, sıcaklık, nem gibi değerlerin uzaktan ölçümlenmesi.
Elektrik, petrol, gaz, su veya doğalgaz boru hattı, sayaç, İçme suyu, atık su tesislerinin ölçümlenmesi
Radyo ve televizyon vericilerinin, uydu ve telekomünikasyon antenlerinin uzaktan ölçümlenip izlenmesi ve kontrolü.
Hastaların EKG, nabız, tansiyon gibi sürekli takip edilmesi gereken verilerin sağlık merkezlerine uzaktan iletilmesi ve ölçümlenmesi.
Banka ATM’lerinin ve kioskların stok ve nakit düzeyi ve güvenlik durumlarının ölçümlenmesi aktarılmasının sağlanması.
Alışveriş merkezleri, mağazalar ve özel mülkiyete ait durum ve alarm bilgilerinin ölçümlenip kablosuz olarak istenilen noktaya iletimi.
Bilimsel çalışmalar gereği atmosfer veya yeryüzünden farklı noktalardan ölçümlenen verilerin istenilen merkezlere iletilmesi.

Telemetri Uzaktan Ölçümleme Sistemi Kullanılabilir Sektörler;

Enerji Üretim, İletim, Dağıtım Şirketleri
Elektrik, Su, Doğalgaz Tüketicileri
Organize Sanayi Bölgeleri
Kamu Kuruluşları (Belediyeler, Devlet Daireleri, Emniyet ve Güvenlik birimleri vb.)
Araştırma Kuruluşları
Sistem Entegratörleri
Endüstri (Lojistik, FMCG, Otomotiv, vb.)
Çiftlikler, Tarımsal Üretim Alanları vb.
Ulaşım Sektörü (TCDD, Metro, Seyahat Firmaları vb.)
Sağlık Kuruluşları

SMS ile Cihaz Kontrolü

M2M (Machine 2 Machine) teknolojisine dayanır. Farklılık; kontrolü sağlanacak cihaza veya makineye çift yönlü haberleşme sağlayan GSM teknolojilerine sahip özel modül takılır ve özel bir yazılım vasıtası ile sistem tamamlanır.

Sistem Nasıl Çalışır?

Makineye (jeneratör, yürüyen merdiven, su pompası vb) veya kontrolün sağlanacağa cihaza takılan modül ile makinenin çalışma anındaki tüm durumu kontrol edilir. Eğer ki makinenin çalışması esnasında bir arıza durumu oluşursa veya standart değerlerinde bir değişiklik olduğunda modül yetkili olarak tanımlanmış kişiler otomatik olarak SMS mesajı gönderir. Bu kısa mesaj ile makineyi tanımlayan isim, arıza veya durum kodu bildirilir. Yetkili, kendisine ulaşan bu kod ile makinenin durumu hakkında bilgi sahibi olur ve makine için gerekli gördüğü işlemi (reset atma, durdurma gibi) SMS ile mesaj göndererek modülün uygulamasını sağlar. Arıza olsun olmasın yetkili istediği anda sisteme dahil olan makineye kısa mesaj göndererek makinenin durumu hakkında anlık bilgiye sahip olur.

Akıllı Bina Uygulama

Akıllı bina, birbirinden farklı sistemlerin tek bir merkezden kontrol edilerek çalıştırılabilmesidir. Bu sistemler HVAC (Havalandırma, Isıtma), güvenlik, access giriş-çıkış, aydınlatma, motorlu panjur, ses ve görüntü, CCTV, yangın algılama, sistemleridir. Akıllı bina teknolojisi uzaktan kontrollerin yanı sıra kullanıcılarına tasarruf, konfor ve güvenlik sunar.

Sayaç Okuma

MT-310 Akıllı GPRS Terminali, elektrik sayacı okumak için ihtiyacınız olan tek saha cihazıdır. Denetim istemeden tek başına çalışır.

 
Ayra Güvenlik, yalnızca hırsızlığa karşı bir çözüm sunmaz; aynı zamanda yangın, acil sağlık, gaz kaçağı ve panik durumları gibi özel çözümleri de kapsayan “5 li Koruma Paketi” hizmeti verir. Acil durumlarda merkeze sinyaller düşer 7/24 çalışan Alarm Merkezi olay yerine hızlı müdahale sağlar.
 
Hakkımızda | Vizyon - Misyon | Kalite Politikamız | Referanslarımız | İnsan Kaynakları | Hesap Numaraları | CCTV Sistemleri | Alarm Sistemleri | Alarm Merkezi | Araç Takibi Mobil Görüntüleme | Fiziki Güvenlik | Access Kontrol | Telemetri | İnterkom Sistemleri | Isı - Nem Kontrolü | Teknik Destek | Downloads | CCTV Sözlük | Basında Biz | İletişim