Quad Ünitesi: Switcherların özelliklerine sahip olan ve 4 kameranın aynı monitörde ekranı dörde bölerek izlenmesini sağlayan ünitedir.8 kameranın görüntüsünü 4+4 şeklinde iki sayfa halinde izlenmesini sağlayan modeli de mevcuttur.

SYNC: Senkronizasyonun kısaltması. Resim enformasyonunun doğru pozisyonda bir araya getirilmesi amacıyla video sinyaline eklenen elektronik darbeler

S Video: Işık ve renk datalarını ayrı ayrı transfer ederek renk kalitesi kaybını önleme.

SDNR (Super Digital Noise Reduction):Dijital görüntü parazitlerini önleyen sistemdir.Görüntü kalitesini arttırır.

Switcher (Kamera Seçici): Birden fazla kameranın görüntüsünün isteğe bağlı olarak sırayla (otomatik) ya da sadece tek bir tanesinin monitör üzerinden izlenmesini sağlayan parçadır. 4-8-12-16 kamera bağlanabilmektedir.

Tarama Ünitesi (Pan - Tilt):Kamera altına monte edilen ve uzaktan kontrol ünitesine bağlanarak kameranın yatay (sağ-sol) ve dikey (yukarı-aşağı) düzlemde hareket etmesini sağlayan motorlu parçadır.

Time zone: Bir faaliyetin izin verildiği zaman aralığı

Target: Bir kamera tüpünün sensör alanı

TVL (Tvline):Video cihazının çözünürlük birimidir.380 TVL orta düzey çözünürlük kabul edilirken; 480 TVL ve üzerindeki değerler iseyüksek çözünürlük olarak kabul edilir.

Time Lapse VCR: Resimleri molalı biçimde kayıt edebildiğinden bir video kasetin alabileceği süreyi arttıran video kayıt edicilerdir.Eski teknolojiye göre işlev yapmaktadır.

Telemetry transmitter: CCTV sisteminin kontrol merkezinde bulunan ünite. Pan/tilt/zoom kameralar için anahtarlar, joystikler vs. barındırır

Telemetry: Kullanılan ekipmanların kontrol edilmesi için gerekli olan işaretlerin yollandığı sistem. CCTV sistemlerinde pan, tilt, zoom, ışıkları açma/kapama, preset pozisyonlarına gitme vs. gibi fonksiyonlarının kontrol edilmesi. Kumanda noktasında verici (transmitter) bulunur, uzaktaki noktada ise alıcı (receiver) bulunur. İşaretler twisted pair ( 2 damar ) kablo ile veya işaretlerini de taşıyan koaksiyel kablo ile iletilebilir

Termination (Sonlandırma ): Normal video işaretinin bant genişliğinde video kablosu 75 ohmluk bir empedansa ihtiyaç duyar. Monitörlerin arkasında 75 ohm ve "High Z" seçimi yapılabilen anahtar bulunur. kamera görüntüsü tek monitörde izlenecekse bu anahtar 75 ohm da olmalıdır. Eğer kamera görüntüsü ikinci bir monitörden daha izlenecekse ilk monitördeki anahtar high Z'e getirilmeli, ikinci monitördeki anahtar 75 ohm'a getirilmelidir

VD (Video Drive): Kameradan gelen video sinyallerine göre irisin kontrol edildiği lenslerdir.

Vari-focal: Odak uzaklığını ayarlama olanağı sunan lens tipidir.Görüntünün büyütülmesi ve kameranın gördüğü alanın manuel olarak ayarlanmasını sağlar.

Visibile light: İnsan gözü tarafından görülebilen ışık dalga boyları

VCR: Video görüntülerini bant üzerine kaydeden bir cihaz

WDR (Wide Dynamic Range): Kameranın baktığı sahne arkasından gelen güçlü ışık ve parlamaları kesen (arkadan gelen güçlü araç farı yada güneş ışığı gibi) ; ön plandaki objeyi netleyen sistemdir.