ICR (Ir Cut Filter): Infrared özellikli kameralarda İnfrared (IR) açıkken kamera görüş açısında yer alan cisim/objelere İnfrared(kızılötesi) ışınlar yüzeye çarpıp geri döner ve görüntülerde tam netlik oluşmaz.ICR özelliği olan IR kameralarda ise yansıyan ışınlar filtrelenerek çok daha net görüntü alınması sağlanır.Bu özellik “True Day&Night “ olarak da bilinir.

İris: Kamera lensinden geçen ışık miktarını ayarlayan mekanik aparat.

ISDN (Integrated Services Digital Network): Telefon hatları üzerinden yüksek hızda bilgisayarlar ve networkler arası bağlantıya izin veren iletişim protokolüdür.

Kamera Muhafazaları: Dış ortama yerleştirilecek kameraların aşırı sıcak/soğuk veya yağışlı hava koşullarından etkilenmemesi amacıyla kullanılan fanlı yada ısıtıcılı çeşitleri bulunan kabinlerdir.

Kamera Ayakları:Kameraların, tarama ünitelerinin ve muhafazaların duvar yada tavan montajında istenilen görüşün sağlanması için kullanılan üründür.

Loop: Paralel olarak ek cihaz bağlanmasını sağlar.

Lux: Aydınlığın ölçülmesini sağlayan uluslar arası ışık birimidir.1 metrekare alandaki 1 lumen; 1 luxe eşittir.1 lux yaklaşık olarak 0,09290 mum ışığı değerindedir.

Lumen (lm): Işık ışımasının birimidir.(parlaklık gücü) Bir adet mumun düzlem üzerine düşen aydınlık miktarına eşittir.

Lens: İstenen objenin görüntülenmesi için kullanılan ve objeden gelen ışınları ıraksayarak yada yakınsayarak ileten şeffaf optik cam elementleri içeren aygıttır.

Line Locked: Kameranın senkronizasyon darbelerinin AC besleme gerilimine kilitlenmesi
Scanner (tarayıcı): Kameraya yatay hareket vermek için kullanılan uzaktan kumanda edilen motorlu cihaz

Monochrome: Siyah,beyaz ve grinin tüm tonlarını içeren video sinyalidir.

Multiplexer: İki yada daha fazla kameranın görüntüsünün tek monitör üzerinden tam ekran izlenmesini, aynı zamanda istenen herhangi bir kameranın kaydının geri sarılıp izle olanağı sağlayan cihazlardır.Simplex, Duplex ve Triplex çeşitleri vardır.

Matrix Switcher: Sıralı bir grup anahtarın (switcher) video sinyallerini, tanımlan mış kaynaklara (monitör,kayıt cihazı) yönlendirdiği ünitedir.Genel olarak bu ünite ile çoklu izleme sistemlerinde, uzaktan kontrol tuş takımları aracılığıyla kullanıcıların her birinin istediği kamerayı izlemesi sağlanır.

Motion Dedection: Geçmişte Multiplexer ve hareket dedektörleri aracılığıyla sunulan özelliğin gelişmiş uygulamasıdır.Belirlenen alanda herhangi bir hareket oluştuğunu kamera sinyallerindeki değişimden anlayarak alarm sistemlerini tetikleyen yada kayıda geçilmesini sağlayan cihazlardır.

Noise: Orijinal video sinyalini bozan ve görüntü kalitesininin bozulmasına da yol açabilen, istenmeyen sinyal(ler)

NTSC: Amerika’da Ulusal Televizyon Standartları Komitesi ‘nin TV sinyalleri için geliştirdiği standarttır.

OSD (On Screen Display): Kamera switch ve butonları vasıtasıyla yapılabilecek tüm ayarların ekran üzerinde de yapılabilmesini sağlayan arayüzdür.

PİP: Resim içinde resim

PAL: İngiltere ve Avrupa’da kullanılan TV sinyal standartıdır.

Pinhole Lens: Ön çapı, gizlenmiş biçimde kullanılmaya uygun olması için, oldukça küçük tasarlanmış lens türüdür.

PPPoE (Point to Point Protocol over Ethernet): Ethernet üzerinden enerji beslemesine gerek kalmadan çalışabilme özelliği

PSTN (Public Switched Telephone Network): Video sinyallerinin modem kullanılarak transfer yapıldığı standart telefon hatları